معرفی فاطمه زهرا (س)

درباره موسسه (تاریخچه)

فعالیت این خیریه از سال 1364 بصورت ارائه خدمات محدود به خانواده ای بی سرپرست از طرف جمعی از نظامیان شروع شد و با راهنمائی مرحوم آقای محمد میرفارسی، ضمن آشنائی با حضرت آیت اله حاج آقا جواد علم الهدی، این تلاش ها در بخشی از ساختمان مجمع خدمات فکری اسلامی واقع در میدان خراسان در کوچه زیبا متمرکز شد و مدتی نیز در منزل مرحوم علیزاده در همان کوچه ادامه یافت.

خدمات موسسه از شروع فعالیت:

_
  • ارزاق و مایحتاج
  • تعلیم و تربیت
  • کمک هزینه مسکن
  • ازدواج و جهیزیه
  • صندوق قرض الحسنه امام حسن مجتبي (ع)
بیش از 3+
دهه خدمت به ایتام و زنان سرپرست

تاریخچه رشد سالانه موسسه فاطمه زهرا (س)

>> در سال 1368 در زاد روز حضرت فاطمه زهرا سلام اله علیها کلنگ بازسازی منزل مرحوم علیزاده به قصد محل استقرار خیریه زده شد و اسم مبارک بانوی دو عالم زینت بخش نام خیریه گردید.

 

>> در اواخر دهه 60 با پیوستن جمعی از مهندسین متدین و بانوان دلسوز به خیریه و واگذاری طبقه ای از ساختمان مسکونی آقای مهندس مقدس زاده در میدان نیاوران و ایجاد دفتری در آن مکان و با به ثمر رسیدن تلاش پیگیر برای رسمیت دادن به فعالیت ها و ثبت خیریه مرحله جدیدی از فعالیت های خیریه شکل گرفت.

 

>> در آن مقطع مرحوم حضرت آیت اله حسن احقاقی و خانواده ایشان به مددکاران خیریه پیوسته و دوران دیگری از شکوفائی کار خیریه آغاز شد، به ویژه خرید مسکن برای خانواده های تحت پوشش از این زمان تحقق یافت (ایشان به تنهائی 130 باب خانه برای ایتام تحت پوشش خریداری و واگذار فرمودند).

 

>> در سال 1373 سرانجام اساسنامه موسسه پس از سیر مراحل تصویب با نام “موسسه خیریه حضرت فاطمه زهرا سلام اله علیها “به هیات امناء ابلاغ شد. از این تاریخ همه ساله با نظارت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و نماینده وزارت امور اقتصاد و دارائی، عملیات مالی خیریه مورد بازرسی قانونی قرار گرفته و بیلان کار در اختیار افکار عمومی گذاشته شده، و در هر زمان بازدید و ارزیابی از عملکرد خیریه برای همگان امکان پذیر می باشد.

 

>> اوایل، کلیه خانواده های تحت پوشش، از مرکز پذیرش و ارائه خدمات واقع در حوالی میدان قیام پشتیبانی می شدند ولی بعدها بعلت ازدیاد تعداد آنها و دوری محل زندگیشان از مرکز مذکور، موسسه اقدام به تاسیس مراکز خدمات رسانی در رباط کریم و قرچک ورامین و شهریار نمود که بتوانند به خانواده های ساکن این مناطق از نزدیک سرویس بدهد.

 

>> در سال 1386 ستاد توانمندسازی نیازمندان مناطق محروم کشور، ماموریت کمک به ایتام استان سیستان و بلوچستان را به این خیریه واگذار نمود تا دوش بدوش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، پشتیبانی از خانواده های ایتام استان مذکور بوسیله موسسه خیریه حضرت فاطمه زهرا (س) کامل گردد.

 

>> در سال 1392 وزارت کشور اقدام به صدور مجوز ملی به موسسات خیریه حائز شرایط نمود و اولین مجوز در سطح ملی را با توجه به عملکرد خیریه در استان سیستان و بلوچستان، بنام این موسسه صادر کرد و خیریه بلافاصله اقدام به تاسیس شعبات خود در آذربایجان شرقی (برای کمک مستقیم به ایتام زلزله زده ارسباران) و استان البرز برای پشتیبانی از خانواده های ایتام این استان نمود.

 

>> لازم به یادآوری است که خیرین ایرانی و غیر ایرانی ساکن در خارج از کشور با توجه به نحوه پشتیبانی این موسسه از ایتام تحت پوشش خود که آنان را تا مقطع تحصیلی بالا یاری می دهد، با اهدای امکانات مالی به خیریه کمک می کنند و از آن جمله است: جامع امام جعفر صادق (ع) در کویت و موسسه پردیس کانادا.

ویژگی های مهم

خيريه بر نقش موثر و عاطفي مادران در كنار فرزندان خردسال تاكيد داشته و از آنان در خانه و كاشانه خودشان سرپرستي ميكند و مادران را به عنوان اهرم و رابط ارزشمندي براي پياده كردن اهداف تربيتي، فرهنگي و اخلاقي به حساب ميآورد .

خيريه به حفظ كرامت و عزت نفس خانواده هاي تحت پوشش عنايت خاص داشته و در برخوردها و ارائه خدمات انساني به گونه اي عمل ميكند كه خدشه اي به احساسات آنان وارد نيايد و افراد تحت پوشش خود را در ميان مربياني مهربان و دلسوز احساس كنند.

مشاوران و برنامه ريزان خيريه در عمل به نوجوانان ميآموزند كه بزرگان و انديشمندان عالم اغلب يتيم بوده و سختي ها و مشكلات ناشي از فقدان پدر، روح آنان را آبديده و براي ترقي و تعالي آماده ساخته است . عمده ترين فعاليت هاي خيريه توسط پرسنل افتخاري اعم از برادران و خواهران نيكوكار انجام ميشود و مشاغل اداري اغلب به فرزندان تحصيل كرده خانواده هاي تحت پوشش واگذاري گردد كه پس از كسب تجربه و تخصص در صورت تمايل مجاز به انتقال و اشتغال در سازمان ها و نهادهاي ديگر خواهند بود .