طرح مسکن علوی

طرح مسکن علوی
طرح مسکن علوی
(ساخت و تحویل 110 مسکن برای خانواده های ایتام مستاجر  تحت پوشش)

از آنجایی که اجاره مسکن، هزینه عمده زندگی مستاجران را تشکیل می دهد، خیریه حضرت فاطمه زهرا (س) همزمان با سیزدهم ماه رجب سال 1399 طرح ساخت و تحویل مسکن برای یکصد و ده خانواده فاقد مسکن تحت پوشش روستایی را برای سال 1400 به تصویب رسانده است.

از آنجایی که با توجه به آمار بهمن ماه سال 1399 از 1950 خانواده تحت پوشش، 490 خانواده فاقد مسکن می باشند، در فاز اول پروژه، 110 مسکن ساخته شده و تحویل خانواده های محترم خواهد شد.

خانواده های ایتام مشمول طرح مسکن علوی
  • این طرح شامل خانواده های تحت پوشش خیریه می شود.
  • خانواده هایی که دارای حداقل یکصد متر زمین ملکی باشند و یا بتوانند سریعا یکصد متر زمین را تهیه نمایند.
  • خانواده هایی که تعداد آن ها بیشتر باشد در شرایط مساوی در اولویت هستند.
شرایط مالکیت زمین برای ساختن مسکن علوی
  • زمین فاقد سند: در صورتی که امکان ارائه سند تک برگ و یا سند دفترچه ای در روستای محل وجود نداشته باشد، خانواده ها باید مالکیت زمین را با قولنامه و تهیه استشهاد محلی به نحوی ارائه نمایند.
قابل ذکر است که استشهاد محلی باید توسط مقامات روستا  و یا دهستان از جمله شورای ده یا دهستان و حداقل دو معتمد محلی و روحانی محل، اعم از امام جمعه و یا امام جماعت محل، امضا و مهر شده باشد.
  • زمین دارای سند: چنانچه امکان ارائه سند دفترچه ای و یا تک برگ وجود داشته باشد، سند مربوطه باید به شرح زیر نقل و انتقال داده شود و افراد تحت پوشش خانواده در آن سهیم شوند.

حداقل دو دانگ زمین ارائه شده برای ساخت مسکن باید به نام مادر و چهار دانگ آن به طور مساوی به نام فرزندان باشد. برای مثال خانواده های 3 نفره  که شامل مادر و یک دختر و یک پسر می باشند، به هر یک از آن ها دو دانگ تعلق می گیرد.

بودجه طرح مسکن علوی

پیش بینی شده است وسعت زیر بنای مفید واحد مسکونی حداقل 50 متر مربع شامل دو اتاق، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و در حد مقدورات روستا انشعابات آب، برق و گاز باشد، که برای هر متر مربع هزینه ای معادل سی میلیون ریال و حداکثر جمعا یک میلیارد و پانصد میلیون ریال هزینه گردد.

تبصره: خانواده هایی که دارای بنای نیمه کاره باشند برای تکمیل بنای آن ها مشروط بر اینکه نقل و انتقال سند مالکیت اعم از رسمی و غیر رسمی به شرح فوق را انجام دهند، موضوع هدایا و وام به صورت جداگانه بررسی و متناسبا همکاری خواهد شد.

خانواده های مستاجر تحت پوشش طرح کویت که فاقد زمین باشند کل موجودی حساب آن ها جهت تامین بهای خرید زمین در اختیارشان قرار خواهد گرفت و مشمول طرح می شوند.

ضمنا می توانید مبلغ مورد نظر خود را به شماره کارت، شماره حساب یا شماره شبا زیر واریز نمائید:

+ شماره کارت بانک ملی: 2147-9932-9975-6037

+ شماره حساب بانک ملی: 0106334378008

+ شماره شبا حساب بانک ملی: 9701700000000106334378008

سوالات متداول

تامين زمين براي پروژه مسکن علوی به چه صورت انجام مي پذيرد؟

خانواده هایی که مشمول این طرح می شوند باید دارای حداقل یکصد متر زمین ملکی باشند و یا بتوانند سریعا یکصد متر زمین ملکی را تهیه نمایند، که پس از ساخت و تحویل مسکن مربوطه، ساختمان را محل سکونت خود قرار دهند.

جامعه هدف طرح مسکن علوی چه کسانی هستند؟

خانواده هایی که تحت سرپرستی موسسه خیریه فاطمه زهرا (س) می باشند.

هزینه‌ های تامین مسکن طرح علوی چقدر است؟

پیش بینی شده است وسعت زیر بنای مفید واحد مسکونی حداقل 50 متر مربع باشد، که برای هر متر مربع هزینه ای معادل سی میلیون ریال و حداکثر جمعا یک میلیارد و پانصد میلیون ریال برای هر یک از واحدهای مسکونی هزینه گردد.

آیا برای تهیه ی مسکن علوی، به خانواده ها وام تعلق می گیرد؟

بله، یک وام دوازده ساله با کمترین کارمزد به خانواده تعلق می گیرد که به مبلغ پانصد میلیون ریال می باشد و خانواده موظف به پرداخت اقساط آن می باشد.

خیرین چگونه می توانند در طرح مسکن علوی مشارکت نمایند؟

موسسه خیریه فاطمه زهرا (س) پذیرای هرگونه کمک مادی و معنوی برای طرح مسکن علوی می باشد.

خیرینی که علاقه مند به تامین هزینه یک واحد مسکونی در این طرح باشند، می توانند با پرداخت مبلغ پنجاه میلیون تومان در این امر خیر شرکت کنند.

بدیهی است برای همراهی در این طرح با هر مبلغی مثلا 100 هزار تومان می توانید مشارکت فرمایید.

خیرین عزیز برای مشارکت در طرح مسکن علوی، می توانند مبلغ مورد نظر خود را از طریق یکی از روش های زیر می توانند واریز نمایند:

  • شماره کارت بانک ملی: 2147-9932-9975-6037
  • شماره حساب بانک ملی: 0106334378008
  • شماره شبا حساب بانک ملی: 9701700000000106334378008

همچنین خیرین عزیز می توانند برای کمک های معنوی، از طریق شماره تماس های زیر  آمادگی خود را ابلاغ فرمایند:

  • 021-33441268
  • 09390858728
طرح مسکن علوی در چه مناطقی اجرا می شود؟

این طرح در روستاها و شهرهای کوچکی که خیریه فاطمه زهرا (س) در آنجا دفتر دارد قابل اجرا می باشد، مانند: دفتر زابل، سمیرم، ورزقان، شربیان، ملایر، رشت، قرچک. طرح مسکن علوی شامل خانواده های ایتام تحت سرپرستی این دفاتر می شود.

طرح مسکن علوی شامل خانواده هایی که زمین ندارند می شود؟

خانواده های فاقد زمین، در اولویت سری دوم این طرح قرار دارند و باید برای تهیه زمین از طریق مسئولین دفاتر و بخشداری روستا و شهر خود اقدام نمایند. قابل ذکر است خانواده های مستاجر تحت طرح کویت، در صورتی که زمین نداشته باشند، کل موجودی آنها جهت تامین بهای خرید زمین در اختیارشان قرار خواهد گرفت.